Engleski jezik

You live a new life for every new language you speak.

If you know only one language, you live only once.

Czech saying

By learning a new language, we also learn about other people's culture and the way they think and live. We find out that there are 18 words for snow in Eskimo language or, there is only one word in English for stric, ujac and tetak. If people have a different life, their language is different too, and vice versa. So, if we study foreign language, we can experience different lifestyle.

The goal of learning English language is to enable pupils to communicate in English, and to develop four skills: listening, reading, speaking and writing. It is also important to encourage students to get interested in foreign culture and customs. One of the most important, and, at the same time, the most difficult condition to achieve is to motivate students for studying.

The teachers try hard to make learning process easier and more interesting for pupils. And they invite you to learn and love other languages like we love our own.

Ivana Rako, prof. engleskog i hrvatskog jezika

Obrazovni ciljevi i zadaće

Obrazovni ciljevi nastave stranoga jezika podrazumijevaju postupno razvijanje sposobnosti slušanja i razumijevanja usmenih poruka, sposobnost pravilnog
izgovora glasova stranoga jezika u govornoj interakciji i govornoj produkciji, sposobnost čitanja i razumijevanja riječi, reËenica i kraćih tekstova, kao i sposobnost primjene pravopisnih pravila stranoga jezika u pisanju riječi, rečenica i kraćih poruka.

Nastavu engleskog jezika izvode Vesna Vuleta, Katarina Drašković i Ivana Rako.

« Kolovoz 2018 »