Dani kruha - dani zahvalnosti za plodove zemlje
Autor: Alma Šuto, 19. 10. 2009.

U petak 16. listopada 2009. g u  školi prigodno smo obilježili  svečanost Dane kruha. O našim Danima kruha izvjestio je i dnevni tisak Slobodna dalmacija kao i Portal radio Imotskog. Tekst prenosimo u cijelosti pod opširnije.

Slike u Foto-galeriji

"Tradicionalni dani kruha obilježavaju se u svim školama po Imotskoj krajini. Zanimljivo je svakako bilo u Imotskoj Gimnaziji i Ekonomskoj školi, zatim u Osnovnoj školi u Runovićima, Zagvozdu ,Cisti provo i Imotskom. No,čini nam se da su učenici Osnovne škole Zmijavci ipak to ove godine odradili na originalan način. Oni su ispred svoje škole uz pomoć svojih nastavnika, napravili preslik starih seoskih kužina u kojima su se nakada davno hranili njihovi djedovi i bake. Obučeni u narodne nošnje, kuhali su rašćiku i suho meso, pekli kruh ispod sača, pravili ušćipke a bogme nudili goste i vinom iz bukare. Nije nedostajalo i pjesme,gange,doskočica koje su se u hladnim zimskim večerima prepričavale uz vatru sa komina. Sve u svemu njihova izvedba oduševila je roditelje ali ponajviše i njih same jer su odlučili slične manifestacije organizirati baš na način koji priliči njihovim precima."

Objavljeno na Portalu radio Imotskog