« Travanj 2024 »

Posjet Vukovaru
Autor: Alma Šuto, 17. 10. 2008.

Djelatnici naše Škole na počeku ove školske godine posjetili Vukovar - Grad Heroj.

Slike u foto-galeriji.

Ovaj zadnji dodatak njegovu imenu nitko ne može posve shvatiti dok tamo ne dođe. Tragovi rata su na svakom koraku, ali je primjetna i obnova u ratu srušenih objekata.

Najpotresniji je bio posjet Ovčari. Prije rata to je bila je farma u sklopu VUPIK-a i u njen je skladišni dio doveden veliki broj vukovarskih ranjenika i branitelja iz bolnice. 200 ljudi je ubijeno, a 61 nestao .U nedavnom uređenju spomen područja Ovčara na zidove skladišta su postavljene slike ubijenih i nestalih branitelja i ranjenika, a crveni laser stalno ispisuje njihova imena. Na rubnim dijelovima poda postavljeno je staklo ispod kojega su postavljeni osobni dokumenti poginulih koji su pronađeni tijekom ekshumacije i koje su članovi obitelji donijeli naknadno. U tom skladištu, originalna su ostala velika ulazna metalna vrata koja su simbolično zaglavljena - da se nikad više ne zatvore.
Nakon Ovčare posjetili smo još jedno potresno mjesto, a to je Memorijalno groblje žrtava Domovinskog rata koje se nalazi nekoliko kilometara od centra grada. Tu su pokopani hrvatski branitelji poginuli u borbi za Vukovar ili oni koji su umrli naknadno od posljedica ranjavanja, mučenja i branitelji koji su umrli poslije rata. Groblje je prelijepo uređeno u čast hrvatskim braniteljima. Odlučeno je da svaki grob mora biti isti, a jedino se minimalno izdvajaju dva, onaj generala Blage Zadre, zapovjednika obrane grada kojega je mjesec dana prije pada pokosio mitraljez sa tenka i onaj Marka Babića, legendarnog zapovjednika Trpinjske ceste koji je nakon Zadrine smrti preuzeo zapovjedništvo nad gradom. Umro je lani.

Posjetili smo vukovarsku bolnicu. Dolazak u tu zgradu prvi put nas je stvarno suočio sa tužnom najnovijom poviješću grada Vukovara.
Iako je ovaj posjet Vukovaru za mnoge od nas bio mučan i bolan, drago znam sivima što smo išli.

Podsjetili smo i  Ilok u kojem  održavala tradicionalna kulturno-zabavna i gospodarsko-turistička manifestacija „Iločka berba grožđa“.

U povratku prema kući posjetili smo  Katedralu Sv. Petra u Đakovu koju je dao sagraditi đakovački biskup Josip Juraj Strossmayer u razdoblju od 1866. do 1882.