Elektronski upisi u srednju školu
Autor: Ante Karin, 17. 4. 2013.

U ponedjeljak, 15. travnja 2013. godine službeno je započeo elektronski upis u srednje škole puštanjem u rad mrežne stranice www.upisi.hr. Sadašnji osmaši su prva generacija učenika koji će se u srednje škole upisivati na ovakav način.

Većina naših osmaša je već započela sa prijavama u Nacionalnoga informacijskog sustav prijava i upisa u srednje škole, te vrše provjeru upisanih osobnih podataka i ocjena.

Na stranici je postavljena i brošura o prijavama i upisima u srednje škole u kojoj učenici mogu vidjeti sve  informacije o elementima i kriterijima za upis, primjere bodovanja za različite obrazovne programe, opis postupaka prijava i upisa u srednje škole za sve kategorije kandidata, opis postupaka u aplikaciji, te kalendar važnijih datuma koje učenici trebaju zapamtiti.

Ono što će svaki učenik trebati uraditi je prijaviti se na sustav svojim elektronskim podacima koje su dobili u školi (korisničko ime i lozinku), zatražiti pin, ponovno se prijaviti sa korisničkim imenom, lozinkom i pinom kako bi mogli provjeriti svoje ocjene, te, na kraju, složiti listu prioriteta (pet škola i deset zanimanja). Nakon što zaključe liste učenicima preostaje svakodnevno logiranje na web stranicu upisi.hr radi praćenja (kratanje rezultata) stanja i mogućnosti upisa u pojedine škole i zanimanja.

Svoje korisničko ime i lozinku učenici su dobili u školi, a pin će zatražiti prijavom na web stranici, upisati broj mobitela (osobni ili roditelja) na koji će im u roku od jedne minute stići pin.

Za sve osmaše je bitno da dobro prouče brošuru o upisu u srednje škole, te se naviknu na redovito prijavljivanje na web stranicu upisi.hr. Važno je, u početku,  provjeriti svoje osobne podatke i ocjene. Učenici neće morati sami ispunjavati svoje podatke, ali su obvezni provjeriti točnost svojih podataka. Ukoliko naiđu na pogrešku ili propust potrebno je javiti se razredniku ili administratoru imenika u školi da se pogreška ispravi. Početkom svibnja, točnije, 9. svibnja započinje izbor obrazovnih programa i slaganja liste prioriteta, odnosno popis škola koje učenik želi pohađati. Na vrh liste treba staviti onu školu koju najviše želi upisati, kako bi se, na kraju, i upisao u željeni obrazovni program.

U ponedjeljak, 22. travnja u 12,15 sati će se održati sastanak s roditeljima učenika osmih razreda naše škole kako bi i njima pružili potrebne informacije vezane za upis učenika u srednje škole.

Za dodatne informacije, ovdje možete pročitati odgovore na neka od učestalih pitanja vezana za upis u srednju školu.

Najčešća pitanja