Sutra slavimo Dan neovisnosti
Autor: Ante Karin, 7. 10. 2012.

Hrvatska sutra, 8. listopada slavi Dan neovisnosti. Toga je dana prije 21 godinu Hrvatski sabor jednoglasno odlučio raskinuti sve državno-pravne veze kojima je, zajedno s ostalim republikama, tvorila SFRJ.

Dan prije, 7. listopada 1991. godine raketirani su Banski dvori. Zrakoplovi JNA napali su tadašnje sjedište predsjednika Franje Tuđmana koji je u tom trenutku obavljao predsjedničke dužnosti. Od šest ispaljenih raketa dvije su pogodile Banske dvore, a ostale zgrade u njegovoj blizini.

Hrvatska sutra slavi Dan neovisnosti. Dan neovisnosti blagdan je u RH i neradni je dan. Toga 8. listopada 1991. godine Hrvatski sabor je jednoglasno donio odluku o raskidu državno-pravnih sveza na temelju kojih je, zajedno s ostalim republikama i pokrajinama, tvorila SFRJ. Sabor RH tom je povijesnom odlukom utvrdio da se Hrvatska više ne smatra dijelom tadašnje države te da niti jedno tijelo tadašnje države nema legalitet ni legimitet na svojem teritoriju, te da ne priznaje valjanim niti jedan pravni akt bilo kojeg tijela koje nastupa u ime bivše države koja više, kao takva, i ne postoji.

Uoči Dana neovisnosti, 7. listopada 1991. godine zrakoplovi JNA bombardirali su povijesnu jezgru grada Zagreba, a posebno Banske dvore u kojima je bilo smješteno tadašnje državno vodstvo na čelu s predsjednikom dr. Franjom Tuđmanom.

Zbog tih okolnosti, te mogućih novih zračnih napada na Zagreb, povijesna je sjednica svih triju saborskih vijeća održana 8. listopada 1991. godine u podrumu Inine zgrade u Šubićevoj ulici u Zagrebu.

Tekst Odluke možete pročitati ovdje.

Uz čestitke za Dan neovisnosti pozivamo sve da istaknu zastavu na svojim kućama.