20 godina međunarodnog priznanja Hrvatske
Autor: Ante Karin, 13. 1. 2012.

U povijesti jedne države postoj datumi koji ostaju trajno zapisani u memoriji njenoga naroda. Tako je kod nas s datumom 15. siječnja koji se uzdigao do  jednog od izuzetno važnih događaja u cjelokupnoj hrvatskoj povijesti. Prisjećajući se, dakle, ratnog 15. siječnja 1992. kada je našu neovisnost priznalo svih 12 tadašnjih članica Europske unije, ove godine obilježavamo 20. obljetnicu međunarodnog priznanja Republike Hrvatske..

Pogledajte djelić atmosfere koja je vladala toga povijesnog dana u Hrvatskoj.

dr. Franjo Tuđman

Priznanje Hrvatske dogodilo se u trenutku kada je gotovo trećina zemlje već drugu godinu bila pod okupacijom jugoslavenske vojske i srpskih paravojnih postrojba, u jeku Domovinskog rata koji je potrajao sve do kolovoza 1995. godine.

Tek nakon tri godine teškoga rata i tri godine poraća, Hrvatska je na svoje granice, u kojima je međunarodno priznata, izašla voljom međunarodnih moćnika 1998. godine nakon završetka mirne reintegracije istočne Slavonije i Podunavlja.
Nakon što je Hrvatsku toga 15. siječnja 1992. godine priznalo svih dvanaest zemalja tadašnje Europske unije, uslijedila su priznanja i ostalih europskih zemalja. Dan poslije to su učinile  i Argentina, Australija, Češka, Čile, Lihtenštajn, Novi Zeland, Slovačka, Švedska i Urugvaj. Do kraja siječnja 1992., Hrvatsku je priznalo još sedam zemalja - Finska, Rumunjska, Albanija, Bosna i Hercegovina, Brazil, Paragvaj i Bolivija.

No, još tijekom 1991. Hrvatsku su priznale zemlje koje su se, kao i Hrvatska,  zaputile u samostalnost i koje u to doba ni same nisu bile priznate. Riječ je o Sloveniji (26. lipnja), Litvi (30. srpnja), Ukrajini (11. prosinca), Latviji (14. prosinca) i Estoniji (31. prosinca).
Kao prva međunarodno priznata država koja je priznala Hrvatsku ostat će zapamćen Island (19. prosinca 1991.), a istoga dana na to se odlučila i Njemačka (iako uz odluku da njezino priznanje na snagu stupa 15. siječnja 1992., zajedno s ostalim članicama Europske unije).

Dva dana prije EU-a, 13. siječnja, Republiku je Hrvatsku priznala Sveta Stolica, iako je Vatikan priznanje Hrvatske i Slovenije najavio još 20. prosinca 1991., posebnim dokumentom kojim se odredilo prema slovenskom i hrvatskom zahtjevu za diplomatskim priznanjem. Dan nakon Svete Stolice Hrvatsku je priznao San Marino.
Potom su, među ostalima, uslijedila priznanja Rusije (17. veljače), Japana (17. ožujka), SAD-a (7. travnja), Izraela (16. travnja, iako je do uspostave diplomatskih odnosa došlo tek pet i pol godina kasnije), te Kine (27. travnja). Prva azijska i islamska zemlja (ako se ne računa Turska) koja je priznala Hrvatsku bio je Iran (15. ožujka 1992.), a afrička Egipat (16. travnja 1992.).

Primanjem u Ujedinjene narode 22. svibnja 1992. Hrvatska je definitivno postala jednakopravnom članicom međunarodne zajednice.

Nakon 20 godina i tjedan dana samostalnosti, Hrvatska će 22. siječnja 2012. godine provesti referendum za pristupanje  Europskoj uniji.