Sigurnost na internetu i društvenim mrežama
Autor: Ante Karin, 1. 2. 2017.

U sklopu projekta "Sigurnost na Internetu i društvenim mrežama" razvijena je web aplikacija "SafetyNet - Bitka za sigurnost“ čiji je cilj djecu i roditelje upoznati s opasnostima koje vrebaju na internetu, te ih naučiti kako ih izbjeći i kako se ponašati u pojedinim situacijama. Aplikacija je razvijena suradnjom splitskog FESB-a i PU Splitsko-dalmatinske.

Potičemo naše učenike da isprobaju navedeni projekt, odigraju kviz i prouče postojeće materijale. Naravno, sve mogu pogledati i roditelji. Korisno je i zabavno. Kliknite s lijeve strane naše web stranice na sliku SafetyNet (ispod e-Dnevnika) koja će vas odvesti do kviza. Pa, zabavite se i učite.

Aplikacija se sastoji od tri segmenta. Glavni dio je kviz u kojem se sudionici natječu u znanju iz područja sigurnosti na internetu. Drugi, jako bitni, dio su materijali za učenje koji su prilagođeni djeci (ciljana dob je od 5. do 8. razreda), ali su i odlična početna točka za roditelje i učitelje.  Pokrivena su područja: elektroničko zlostavljanje, zloćudne aplikacije, društvene mreže, elektronička pošta te cijeli niz općenitih tema poput lozinki, sigurnosti bežičnih mreža te savjeta kako komunicirati na internetu. Posebna pažnja je posvećena oblicima kažnjivog ponašanja na internetu, uz predviđene kazne.

Najčešće sami materijali za učenje nisu dovoljno zanimljivi djeci pa je osmišljen kviz kako bi ih motivirao da kroz igru uče i utvrde znanje o sigurnosti na internetu. Točnim i brzim odgovorima osvajaju bodove što ih dodatno motivira da više puta igraju i ostvare što bolji rezultat. Također, mogu se prijaviti koristeći Facebook kako bi njihov rezultat bio vidljiv na ljestvici i kako bi se mogli natjecati sa svojim prijateljima. U bazi kviza pohranjeno je 200 pitanja, a to bi trebalo biti dovoljno zanimljivo djeci da duži period provedu igrajući kviz utvrđujući znanje koje će im sigurno biti dragocjeno.