
Nakon jednogodišnjeg rada, projekt Zavičajna nastava kao izvannastavna aktivnost u OŠ Zmijavci uspješno je priveden kraju. U projektu je sudjelovalo ukupno 131 učenik od 1. do 4. razreda, svih 15 učiteljica razredne nastave, pet učitelja predmetne nastave, ravnatelj škole te stručni suradnik pedagog kao voditelj projekta.
Partneri škole u provedbi projekta bili su: Općina Zmijavci, Zavičajni muzej Imotski i Muzej hrvatskih arheoloških spomenika u Splitu. Projektni tim su činili Ines Garac, Ljubomir Gudelj, Danica Ivkošić, Josip Jonjić, Matea Jonjić, Silvana Jonjić, Gordana Karoglan, Mari Kujundžić, Branimir Leko, Zorana Šabić, Anamarija Žužul, i Ante Karin kao voditelj projekta.

Projekt je financiralo Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih, koje je odobrilo njegovu provedbu. Za koordinatorice projekta izabrane su učiteljice Ines Garac, Marijana Krištić, Zorana Šabić i Kristina Jakić, koje su, posebno, radile na izradi zavičajnog kurikula, te su i u tom dijelu dale značajan doprinos u uspješnoj realizaciji projekta. Važan doprinos dale su i učiteljice: Anita Ćapin, Marijana Glavaš, Danica Ivkošić, Matea Jonjić, Silvana Jonjić, Gordana Karoglan, Mari Kujundžić, Dražena Livajić, Tomislava Repušić i Anamarija Žužul te učitelj Viktor Vrekalo, čija imena također s ponosom ističemo.
Tijekom provedbe projekta izrađeni su vrijedni nastavni materijali koji su objedinjeni u zavičajni priručnik za nastavu. Osim priručnika, nastale su edukativne kartice i igre, brošure, abecedariji, detaljno razrađene radionice i drugi korisni materijali za rad s učenicima. Poseban rezultat ovog, po mnogočemu jedinstvenoga, projekta je i vodič kroz zavičaj pod nazivom Stazama moga zavičaja – koracima kroz baštinu, zamišljen kao pitko, poučno i nadahnuto štivo kojem će se čitatelji s užitkom vraćati. Dio sadržaja vodiča preveden je na četiri strana jezika, a prijevode su uredile, već spomenute, učiteljice Anamarija, Ines, Mari i Matea.

U sklopu projekta izrađene su i informativne table u svrhu jačanja turističke kulture i vidljivosti Zmijavaca. Uz podršku Općine Zmijavci, planira se njihovo postavljanje na više lokacija do Dana općine. Time će Zmijavci postati prva općina u Imotskoj krajini s turističkim info tablama koje sadrže pregled značajnih povijesnih lokaliteta, sakralnih objekata, kulturnih znamenitosti, obrazovnih ustanova i sportskih sadržaja, označenih pripadajućim simbolima i QR kodovima. Veliku pomoć oko njihova dizajniranja pružio je Domagoj Milas.
U sljedećoj školskoj godini Zavičajna nastava nastavlja se kao redovna izvannastavna aktivnost namijenjena učenicima od 1. do 4. razreda, čime je školska ponuda dodatno obogaćena sadržajima koji promiču zavičajnu pripadnost i identitet. U drugoj fazi projekta planira se prijava aktivnosti Ministarstvu znanosti, obrazovanja i mladih s ciljem uključivanja učenika 5. i 6. razreda, čime bi se projekt dodatno proširio.

Budući da naša škola svake godine u kolovozu organizira susret prosvjetnih djelatnika Imotske krajine, projekt će biti detaljno predstavljen i tom prilikom. Nadamo se da će ovakav oblik rada zaživjeti i u drugim školama, jer vjerujemo da zavičajna nastava zaslužuje svoje mjesto u suvremenom odgojno-obrazovnom radu.
Na kraju, ali ne manje važno, i ovim putem zahvaljujemo našim partnerima u projektu: Općini Zmijavci i načelniku Miji Šuti, Zavičajnom muzeju Imotski i kustosu Branimiru Leki, Muzeju hrvatskih arheoloških spomenika Split i kustosu Ljubomiru Gudelju, kao i autobusnom prijevozniku Denibus iz Zmijavaca, Denisu Ćapinu. Svatko od njih, unutar svojeg djelokruga, dao je vrijedan doprinos i uvelike pridonio uspješnoj realizaciji projekta.
Posebnu zahvalu upućujemo Ministarstvu znanosti, obrazovanja i mladih na prepoznavanju vrijednosti ovog projekta te ukazanoj prilici da ga provedemo u djelo.