« Travanj 2024 »

Izmjena modela nastave u predmetnoj nastavi - prelazak na nastavu na daljinu
Autor: Ante Karin, 7. 12. 2020.

Poštovani učenici i djelatnici OŠ Zmijavci!

S obzirom na epidemiološku situaciju, a uzimajući u obzir i početak rekonstrukcijskih radova u COŠ-u, bili smo primorani prilagoditi se novonastalim uvjetima rada te, u dogovoru s nadležnim epidemiološkim službama i lokalnim Stožerom civilne zaštite, izmijeniti dosadašnji model rada u COŠ-u. Od 8. prosinca, 2020. g. uvodi se mješoviti model rada, tzv. Model A+C, na način da će viši razredi (od 5. do 8. r.) prijeći na Model C, a niži razredi (od 1. do 4. r.) će ostati raditi po Modelu A (ova odluka se primjenjuje samo na COŠ).

Duboko smo svjesni svih nedostataka koji prate Model C, ali jednostavno je u ovom trenutku zdravlje sviju nas, kako učenika, djelatnika i općenito naših najbližih, na prvom mjestu. Ovakav model rada bit će na snazi od 8. do 23. prosinca, 2020. g.

Molimo Vas za razumijevanje i strpljenje, jer samo zajedničkim snagama možemo uspješno prebroditi ovo izazovno vrijeme.

Ravnatelj:

Josip Jonjić, prof.

MODEL C – NASTAVA NA DALJINU

Model C podrazumijeva to da svi učenici s početkom nastavne godine prate nastavu na daljinu koja, između ostaloga podrazumijeva dvosmjernu komunikaciju na daljinu na relaciji učenik-učitelj/nastavnik, kao i samostalni rad učenika od kuće. Ukoliko dođe do primjene ovog modela koristit će se pristupi opisani u Akcijskom planu za provedbu nastave na daljinu, a prema Smjernicama osnovnim i srednjim školama vezanim uz organizaciju nastave na daljinu uz pomoć informacijsko-komunikacijske tehnologije te pripadajućim Preporukama o organizaciji radnog dana učenika i uputama za vrednovanje i ocjenjivanje tijekom nastave na daljinu.

S obzirom na bogato iskustvo obrazovnih ustanova u sustavu odgoja i obrazovanja, ali prije svega iskustvo učitelja/nastavnika, učenika i roditelja s online nastavom, pristupit će se reviziji, prilagodbi i dopuni navedenih Smjernica i Preporuka.

O primjeni ovog modela odlučuje škola u suradnji s osnivačem i nadležnim lokalnim stožerom, izuzev u slučaju lockdowna na nacionalnoj razini kada Vlada donosi odluku o primjeni navedenog modela za cijelu državu.

U slučaju poboljšanja epidemiološke situacije na lokalnoj razini, o otvaranju odgojno-obrazovne skupine ili razrednog odjela u pojedinoj školi ili pak određene škole u županiji i prelasku na drugi model rada odluku donosi ravnatelj u suradnji s osnivačem i nadležnim lokalnim stožerom o čemu ravnatelj istoga dana izvješćuje Ministarstvo.

Modeli i preporuke za rad u uvjetima povezanima s bolesti COVID-19 u pedagoškoj/školskoj godini 2020./2021. (3. rujna 2020.) (gov.hr)

Ministarstvo znanosti i obrazovanja - Akcijski plan za provedbu nastave na daljinu, srpanj 2020. (gov.hr)

Ministarstvo znanosti i obrazovanja - Smjernice osnovnim i srednjim školama vezano uz organizaciju nastave na daljinu uz pomoć informacijsko - komunikacijske tehnologije (gov.hr)

Ministarstvo znanosti i obrazovanja - I-nastava - Videolekcije (gov.hr)