« Travanj 2024 »

Dani sjećanje na Vukovar i Škabrnju
Autor: Ante Karin, 17. 11. 2017.

Datum 18.11.1991. godine ostao je zapamćen u novijoj hrvatskoj povijesti kao Dan sjećanja. Prisjećamo se svih mjesta stradanja u Domovinskom ratu iz studenoga 1991. godine. Vukovar i Škabrnja simboliziraju otpor, stradanje i patnju naše domovine i naroda u Domovinskom ratu a u njima su i sjećanja na događanja u drugim mjestima diljem naše domovine koja su bila pogođena i stradala za vrijeme Domovinskog rata. Naš je škola nizom aktivnosti kroz ovaj tjedan obilježila ova događanja iz 1991. godine.

Večeras u 18,00 sati ispred škole palimo svijeće pa molimo sve učenike da ponesu jednu svijeću i zapale ih za Vukovar, za Škabrnju i za sva ostala mjesta stradanja u Domovinskom ratu.

Povodom sjećanja na te dane naša je škola nizom aktivnosti obilježiti 26. godišnjicu tih tragičnih događaja. Pored ostalog, u srijedu su naši osmaši u pratnji učitelja povijesti, kemije i pedagoga išli u Gradsko kino Imotski gdje je doc.dr.sc. Ante Nazor, hrvatski branitelj, povjesničar i znanstvenik, ujedno i  ravnatelj Memorijalnog centra Domovinskog rata održao prigodno predavanje za sve učenike osmih razreda Imotske krajine uoči obilježavanja obljetnice pada Vukovara.

Petak, 17. studenoga 2017. godine posvećen je Vukovaru i Škabrnji pa će učenici kroz nastavu, zajedno sa svojim učiteljima, podsjetiti na događanja u devedesetim godinama što će popratiti izradom prigodnih plakata.   Tijekom dana će na školskom hodniku na katu biti postavljena prezentacija ratnih događanja u Vukovaru, pad Vukovara i egzodus hrvatskog stanovništva.

Spomen na Vukovar ćemo završiti u poslijepodnevnim satima  (oko18,00 sati) akcijom „I moja svijeća je u svjetlu Vukovara“ simboličnim paljenjem svijeća u školskom dvorištu te niz glavnu ulicu dr. Franje Tuđmana zajedno sa svijećama ostalih mještana Zmijavaca. Na školskim će prozorima te noći gorjeti 26 svijeća. Svake godine jedna svijeća više.

U subotu, 18. studenoga naši učenici razredne nastave s učiteljima idu u Škabrnju na obilježavanje 26. godišnjice tragičnih događaja u tom mjestu.