« Travanj 2024 »

25 godina međunarodnog priznanja Hrvatske
Autor: Ante Karin, 13. 1. 2017.

"Imamo svoju Hrvatsku, naša je i bit će onakva kakvu sami želimo!" – riječi su prvog hrvatskog predsjednika, izgovorenih pred prepunim zagrebačkim Trgom bana Jelačića prije četvrt stoljeća. Toga 15. siječnja 1992. godine Hrvatska je doživjela svoje međunarodno priznanje.

Slijedi tekstualni osvrt na Govor predsjednika Tuđmana kao i njegov govor (obraćanje naciji) toga 15. siječnja 1992. godine:

Povodom međunarodnog priznanja Hrvatske naša će škola na primjeren način obilježiti tu važnu godišnjicu naše države. Danas će svi razrednici sat razrednika (6. sat) u cijelosti posvetiti tom značajnom datumu u našoj povijesti. Time će, a budući da ove godine 15. siječnja pada u nedjelju, naša škola na dostojanstven i primjeren način  obilježiti 25.-godišnjicu priznanja naše domovine.

Pri realizaciji ovog sata polazit ćemo od činjenica da su mnogi roditelji naših današnjih učenika i sami doprinijeli tome da se danas možemo s ponosom prisjećati tih slavnih dana, da su mnogi od njih bili i naši učenici, da je naša škola jedno vrijeme poslužila i kao svojevrsna vojarna za hrvatsku vojsku, te da je i nekoliko Zmijavčana položilo svoj život na oltar domovine.

Za ovu prigodu pripremili smo podsjetnik na događaje vezane za priznanje Hrvatske kao i ozračje u kojem je Hrvatska dočekala taj dan. Spomenut ćemo glavne ljude i događaje tih 90.-ih godina, agresiju Srbije, JNA i pobunjenih Srba iz Hrvatske na našu državu te strahote rata, junački otpor i konačnu pobjedu i stvaranje države.

Povodom međunarodnog dana priznanja Hrvatske bilo bi lijepo istaknuti zastavu RH na svojim kućama kao što ćemo to i mi uraditi na našoj školi.

Svima koji su na bilo koji način sudjelovali u stvaranju Hrvatske i ovom prilikom zahvaljujemo, a svima vama čestitamo Dan međunarodnog priznanja Hrvatske.