« Rujan 2024 »

UČENIČKA MARENDA

ŠKOLSKA PREHRANA Hladni obrok u školama: Donosimo reakcije roditelja, djece  i ravnatelja! | Libero Portal

DAN ŠKOLE - PROSLAVA 70. OBLJETNICE RADA PŠ ŠUTE
Autor: Josip Jonjić, 5. 6. 2024.

Dana 29. svibnja svečano smo proslavili Dan škole. Motiv za ovogodišnje slevlje bila je proslava 70. obljetnice rada Područne škole Šute. Povijesni izvori o njenom nastanku svjedoče sljedeće. Škola u Šuta je prva državna zgrada u Zmijavcima koja je namjenski rađena za potrebe školstva, na brdašcu zvanom Čubrić. Zemljište za gradnju pripadalo je Piplicama, a oni su ga kupili u Roglića iz Župe pa su stari često znali reći kako je škola na „Roglića gumnu“. Temelji za ovu školu su udareni 1939. g. Međutim, zbog političkih i društvenih zbivanja, čiji je vrhunac bio izbijanje Drugoga svjetskog rata, prekinuli su njenu gradnju. S njom se nastavlja 1949. g. Vapnenac za gradnju škole nabavljen je u Medovu Docu, a pijesak u Karoglanovu brdu. Kamen za gradnju škole vađen na mjestu gdje je škola i napravljena. Čitavi donji (istočni) dio Zmijavaca bio je aktivno uključen u gradnju, svatko sa svojim mogućnostima, u skladu s običajima tog vremena. Dobrovoljnim radom škola je napravljena do prozora, ali siromaštvo i bijeda u vremenu poraća, doveli su do prekida gradnje. Nakon što je dobivena novčana pomoć od strane državnih vlasti, radovi su nastavljeni. U gradnji škole ističu se imena domaćih kamenoklesara i zidara: Mate Todorić Perin, Marijan Todorić Rejo, Mijo Šabić Mandarin, Ivan Šabić Kujundžušić, Marijan Šabić Džan, Jure Šabić Gajo i Ivan Šuto Tomić. Škola u Šuta svečano je otvorena 1. rujna 1953. g. te je time po prvi put u povijesti, nastava u Zmijavcima započela u državnoj zgradi. Škola je imala dvije učionice, zbornicu i stan za učitelja, a nastava se odvijala, najprije u jutarnjoj smjeni, a s vremenom u dvije smjene. Uz školu je također napravljena i čatrnja iz koje se voda crpila sve do 90-tih godina 20. st. Nastavu su u početku pohađali i stariji sumještani, pogotovo oni koje su ratna zbivanja omela u redovnoj nastavi. U školi je tako znalo biti i više od sto učenika. Dugi niz godina se broj učenika kretao između 50 i 60. U školskoj godini 1981./82. broj učenika je bio 67 te je škola dobila i treće odjeljenje, a od 1982./83. škola ima četiri razredna odjeljenja. Danas PŠ Šute, kao dio OŠ Zmijavci, radi u jednoj smjeni. U školi više nema stana za učitelja, već je prostor prenamijenjen isključivo za potrebe izvođenja nastave. Iako se broj učenika svake godine smanjuje, Šute se još uvijek ističu svojom brojnošću te u ovom trenutku škola broji 33 učenika raspoređena u četiri čista razredna odjeljenja. Među prvim učiteljima u PŠ Šute spominju se: Marija Todorić, Cvitan Milas, Marija Bilić, dok su dugi niz godina kao učitelji radili: Ivanka Glavota, Ljubica Ujević, Mira Milas, Ante Glavota, Petar Vidošević, Mirjana Rebić, Zorka Gudelj, č. s. Jasna Kasalo. Učiteljice koje danas rade su: Gordana Karoglan, Dražena Livajić, Marija Karin i Kristina Jakić.

Nositelji svečanog dijela programa bili su učenici i učitelji PŠ Šute, uz podršku školskog zbora koji su pripremili igrokaze, recitacije, pjesme i prigodne čestitke za ovaj poseban dan. Prigodni program je uveličao i KUD "Dikovača" u čijem satavu sudjeluje i jako puno naših učenika. Svima se od srca zahvaljujemo. Kako je bilo možete vidjeti u fotogaleriji.